همۀ شما به این عروسی دعوتید!

هفته نامه حرم _ محمد حسینی
در میان تمام سختیها و مشکلات اقتصادی امروز، بی شک شروع یک زندگی جدید و مستقل دشوارتر و نیازمند حمایت بیشتری است. چه بسیار زوجهای جوانی هستند که ماهها و سالها از عقد آنها می گذرد اما هنوز نتوانسته اند زندگی مشترک خود را آغاز کنند. در این مسیر حمایت مالی برای تشکیل این خانواده، گامی مهم در مسیر محرومیت زدایی به شمار میرود؛ رسالتی که بهصورت ویژه از سمت بنیاد کرامت امام رضا «ع » کلید خورده و پس از آن مردم پای کار آمده اند؛ با تشکیل پویشی با نام «عروسی خوبان».

خوبان به خانه بخت می روند
عروسی خوبان، نام پویشی است برای کمک به آغاز زندگی مشترک 888 زوج جوان در مناطق محروم و سیلزده کشور، زوجهای جوانی که به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی، از توان کافی برای تهیه مقدمات مادی ازدواج برخوردار نیستند و نیازمند حمایتند. آنهایی که به دلیل سیل، جهیزیه شان را از دست دادند و یا از ابتدا توانایی تهیه جهیزیه را نداشته اند، زوجهایی که توانایی اجارۀ خانه ندارند و یا آنهایی که پول مراسم عروسیشان جور نمی شود و دلنگرانند به کمک این پویش حمایت خواهند شد تا با یاری مردم کمک هزینه ای برای یک جهیزیه حداقلی یا مبلغی برای ودیعه مسکن و یا جشن عروسی ساده ای برایشان فراهم شود. در مرحله اول این طرح با کمک بنیاد کرامت امام رضا «ع» و تشکلهای مردمی، 888 زوج جوان به خانه بخت میروند.

شما هم به پویش ما بپیوندید
با هماهنگیها و برنامه ریزیهای انجام شده، 12 خردادماه سال جاری بود که پویش «عروسی خوبان» با هدف حمایت از تشکیل خانواده به طور رسمی توسط معاونت خانواده بنیاد کرامت امام رضا «ع » کار خود را شروع کرد و همزمان با حضور تعدادی از اهالی فرهنگ و رسانه و برگزاری شب شعر «خوان هشتم» رونمایی شد. تبلیغ و معرفی پویش، گام بعدی بود که به کمک اهالی رسانه و فعالسازی سایت پویش به آدرس fa.bkr.ir در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اجرایی شد و این پویش تا دهه کرامت ادامه دارد.
صادق صادقی دبیر پویش «عروسی خوبان» با اشاره به نقش مردم در این پویش گفت: فرآیند کمک رسانی در این پویش به صورت مردمی اجرا میشود. در واقع اولویت، بکارگیری نیروهای مردمی برای خدمت به نیازمندان است و تشکلهای خیریه و نیروهای مردمی به عنوان بازویی پرتوان، بنیاد کرامت را در مسیر اهداف خیر یاری می رسانند، به این ترتیب نیروهای بومی توانمندتر و خود مردم در حل مشکلات جامعه و انجام کار خیر شریک می شوند. وی در ادامه توضیح داد: در این پویش، کمکهای خیر مردم در کنار وجوه متبرک امام رضا «ع » با نام مبارک ایشان در اختیار تشکلهای خیریه و نیروهای معتمد بومی قرار میگیرد که این تشکلها و معتمدان، زحمت شناسایی و معرفی و همیاری زو جهای جوان در مناطق محروم کشور را برعهده دارند و تا پایان کار به صورت میدانی عهده دار پیشبرد #عروسی_خوبان هستند.
صادقی با اشاره به روشهای پیوستن به پویش و پرداخت کمکهای مالی اظهار داشت: با ورود به سایت پویش عروسی خوبان به آدرس Fa.bkr.ir و اتصال به درگاه بانک میتوان به صورت اینترنتی، کمک نقدی خود را پرداخت کرد. البته راه آسانتری نیز در نظر گرفته شده و خیران میتوانند با شماره گیری کد دستوری # 8888* 780 * با تلفن همراه نیز به آسانی در این عمل خیر شریک شوند و مبلغ مورد نظر خود را تنها با داشتن رمز دوم بانکی واریز کنند.

اصل بر صداقت است
دبیر پویش «عروسی خوبان » در ادامه توضیح داد: از ابتدای تشکیل معاونت خانواده در بنیاد کرامت در دیماه 97 ، 70 گروه جهادی مردمی و معتمد محلی در استانهای مختلف تشکیل شد تا مقدمات تشکیل پویش حمایت از ازدواج جوانان با نام «عروسی خوبان» ایجاد شود. صادقی درباره موارد مصرف کمکهای نقدی خیران گفت: معتمدان انتخاب شده، جوانان واجد شرایط حمایت را شناسایی میکنند و پس از اولویت بندی دبیرخانه پویش، طبق نظر معتمدان به تازه عروس و دامادهای نیازمند جهت یکی از سه مورد تأمین جهیزیه، تهیه ودیعه مسکن و برگزاری مراسم عروسی کمک بلاعوضی تا سقف 8 میلیون تومان هدیه داده میشود. وی گفت: اصل فعالیت ما بر شفافیت و صداقت است. نیاز واقعی زوجهای نیازمند صادقانه گفته و بررسی می شود از طرفی آمار خیران و مقدار کمک مالی نیز به طور لحظه ای در سایت پویش، قابل پیگیری و رؤیت است.
صادقی به امکان جالبی در بخش مشارکت در پویش اشاره کرد: شرایطی فراهم شده تا بتوان یکی از همیاران این طرح را که میتواند از افراد معروف و مورد اعتماد جامعه بوده و قبلاً به این پویش پیوسته است را به عنوان امین خود انتخاب کنند و گزارش لحظه به لحظه کمکهای واریز شده تا برگزاری جشن #عروسی_خوبان را از طریق ایشان دنبال کرد.
وی افزود: همیار انتخابی تا مرحله اهدای کمک نقدی به زو جهای جوان با پویش همراه خواهد بود و به این ترتیب می توان براحتی به اهداف پویش اعتماد کرد. دبیر پویش همچنین خاطرنشان کرد: تاکنون 500 نفر از شاعران، مجریان سیما، ورزشکاران، هنرمندان و اهالی فرهنگ و رسانه به این پویش پیوستند و جزو همیاران پویش بوده و حامیان خود را به این پویش دعوت کرده اند.

پویشی که ادامه دارد
صادقی با تأ کید بر تلاش معاونت خانواده بنیاد کرامت امام رضا «ع » در برپایی این پویش در حمایت از جوانان گفت: تاکنون 1200 زوج جوان برای تهیه مقدمات مادی ازدواج شناسایی شده و شرایط و اولویت بندی آنان در حال بررسی است که 888 زوج در مرحله اول این طرح، زندگی مشترک خود را تشکیل می دهند. وی افزود: تا امروز بالغ بر 900 میلیون تومان با کمک بنیاد کرامت امام رضا «ع »، شبکه فعالین خانواده رضوی و مشارکتهای مردمی جمع آوری شده که در دهه کرامت به زو جهای جوان اعطا خواهد شد. وی با اشاره به جزئیات آمار مشارکت مردمی گفت: تاکنون مشارکتهای مردمی از طریق سایت به 90 میلیون تومان و با شماره گیری کد دستوری به 60 میلیون تومان رسیده و کمک معتمدان و نیروهای جهادی در قالب شبکه فعالان خانواده رضوی نیز 330 میلیون تومان بوده است. صادقی در پایان یادآور شد: معاونت خانواده پس از شکل گیری، چندین برنامه فرهنگی و آموزشی برای زوجهای نیازمند به آگاهی های فرهنگی و معرفتی نیز برگزار کرده که تشکیل پویش عروسی خوبان، اولین اقدام این معاونت برای حمایت مالی خانواده های محروم است.

لینک به خبر اصلی